Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах підкреслив важливість європейської спортивної моделі у своєму виступі на Спортивному форумі ЄС 2025, який проходить у Кракові, Польща. Виступаючи через відеозв’язок у прямому ефірі, президент Бах також згадав про успіх Олімпійських ігор у Парижі 2024 року та подивився на майбутні Зимові Олімпійські ігри в Мілані Кортіна 2026 року .
Оскільки до Ігор залишилося менше року, президент МОК підкреслив, що “Цей спортивний форум ЄС є своєчасним нагадуванням про те, що нас об’єднує: наша спільна віра в об’єднуючу силу спорту. Олімпійський ідеал розвитку спорту для сприяння миру та взаєморозуміння між націями також нерозривно пов’язаний із цінностями, які є серцевиною європейського проекту”.
Президент Бах також подякував європейським партнерам за співпрацю протягом останнього десятиліття. Після цього єврокомісар зі спорту Глен Мікаллеф поділився своєю вдячністю щодо керівництва президента МОК.
Дякуємо вам за ваш внесок у спортивний рух, за те, що ви керуєте спортивним рухом у важкі часи – під час вашого президентства у вас також були дуже важкі часи з COVID – але ви чесно керуєте спортивним рухом на основі цінностей, які ми поділяємо.
Президент Бах висловив упевненість, що їхня співпраця продовжиться з його наступником, обраним президентом МОК Кірсті Ковентрі , яка вступить на посаду в Олімпійський день, 23 червня. Президент Бах підкреслив її досвід як дворазової олімпійської чемпіонки, давнього обраного представника спортсменів і колишнього міністра спорту, який, на його переконання, забезпечить плавний перехід і продовження міцного партнерства.
Комісар Мікаллеф також висловив оптимізм щодо майбутньої співпраці: «Я сподіваюся і з нетерпінням чекаю продовження цієї роботи з вашим наступником, з пані Ковентрі та з усіма нашими колегами в цій кімнаті».
Під час свого основного виступу президент МОК підкреслив силу Європейської спортивної моделі, описавши її як «засновану на солідарності, добровільній роботі, відкритості та автономії спортивних організацій… Це більше, ніж основа для спорту: це план для спорту як сили добра в суспільстві».
Президент Бах закликав до подальшої підтримки з боку ЄС та його держав-членів для спільного зміцнення моделі: «Спорт може мати позитивний вплив, лише якщо його автономія та структура, заснована на солідарності, поважаються та підтримуються державними органами», — підкреслив він.
Президент Бах також привітав визнання ЄС спорту як каталізатора для покращення життя та побудови стійких громад.
Президент МОК закликав ЄС інтегрувати спорт у свої стратегії, підтримуючи заклик комісара Мікаллефа до міжгалузевої співпраці та глибшого включення спорту в політику ЄС. «Ми готові об’єднатися з вами», — запевнив президент Бах Комісію та всі держави-члени.
Озираючись на Олімпійські ігри в Парижі 2024 року, президент МОК відзначив видатні досягнення європейських спортсменів, які загалом завоювали 448 медалей. Він зазначив, що за Іграми стежать найбільше в історії, за ними стежать близько 5 мільярдів людей у всьому світі. «Ці Олімпійські ігри захопили серця й уми в усьому світі», — сказав президент Бах.
Він підкреслив роль Ігор у сприянні миру та єдності, оскільки спортсмени з різного походження зібралися разом, щоб змагатися та жити мирно в Олімпійському селищі.
Президент Бах висловив хвилювання щодо майбутніх зимових Олімпійських ігор у Мілані Кортіна 2026, які знову привезуть найкращих спортсменів світу до Європи. Він підкреслив можливість продемонструвати світові найкраще з Італії та Європи з її спортивними традиціями, прихильністю до сталого розвитку та силою спорту об’єднувати людей. Мілан Кортіна 2026 виграє від реформ Олімпійського порядку денного, використовуючи існуючі майданчики світового класу в знакових місцях зимових видів спорту. «Разом з нашими італійськими партнерами та друзями ми з нетерпінням чекаємо зимових Олімпійських ігор, які пульсуватимуть пристрастю Італії до спорту та висвітлюватимуть унікальну культуру та спадщину Італії», – сказав Бах.
У своєму зверненні президент МОК також наголосив на ролі використання нових можливостей, зокрема штучного інтелекту (ШІ), у майбутньому спорту. «Коли справа доходить до штучного інтелекту, ми можемо зосередитися на підтримці людини. Ось чому наш підхід до штучного інтелекту орієнтований на спортсмена та людину», — сказав президент Бах. Він закликав до глобального регулювання, щоб гарантувати, що штучний інтелект підтримує людську гідність, заохочує технологічні інновації та забезпечує справедливий прогрес у суспільстві та між ними. «Ми будемо жити відповідно до нашого бачення рівності через солідарність, роблячи переваги штучного інтелекту доступними для всіх учасників олімпійського руху в усьому світі», — заявив президент МОК.
Ми можемо зробити Олімпійські ігри таким символом глобальної єдності та миру лише завдяки фундаментальному зобов’язанню політичного нейтралітету та універсальності. У нашому світі, роз’єднаному такою кількістю ненависті, воєн і розколів, Олімпійські ігри є єдиною подією, яка все ще об’єднує весь світ у мирній боротьбі.
Президент МОК завершив свій виступ закликом до єдності та співпраці, наголосивши на олімпійському гаслі: Швидше, вище, сильніше – разом. «Тільки об’єднавшись за руки, ми зможемо реалізувати наш олімпійський девіз», – сказав він.
Спортивний форум ЄС – це дводенний щорічний форум, який збирає сотні високопоставлених учасників із країн-членів ЄС та спортивних організацій для обговорення проблем, можливостей та майбутнього спорту в ЄС. Цьогорічний фестиваль проходить у Кракові, Польща, оскільки країна наразі головує в Раді Європейського Союзу.
За матеріалами МОК